Kolano biegacza
Kolanem biegacza potocznie nazywamy zespół pasma biodrowo-piszczelowego. Jest najczęstszym powodem bólu bocznej strony kolana. Występuje najczęściej u osób uprawiających sporty, opierające się na dużej ilości biegów, są to miedzy innymi: biegacze, piłkarze, tenisiści. Często występuje również u narciarzy, kolaży i ciężarowców.
Ta typowo przeciążeniowa choroba powodowana jest przez zwiększone i częste tarcie pasma biodrowo-piszczelowego o nadkłykieć boczny kości udowej. Do powstawania kolana biegacza przyczyniają się:
- Błędy treningowe
- Ograniczenie ruchomości stawu biodrowego
- Osłabienie mięśni
- Pośladkowy średni
- Czworogłowego uda
- Kulszowo-goleniowych
- Przykurcz mięśni przywodzicieli oraz rotatorów wewnętrznych
Do odpowiedniej diagnozy niezbędne jest zarówno badanie palpacyjne, jak i wykonanie odpowiednich testów potwierdzających tę dolegliwość. W leczeniu natomiast, wykorzystujemy: terapię manualną, falę uderzeniową, krioterapię, laser wysokoenergetyczny oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia.
Należy pamiętać, że wystąpienie schorzenia, mimo wyleczenia, powoduje zwiększenie prawdopodobieństwa nawrotu zespołu pasma biodrowo-piszczelowego. Żeby zapobiec występowaniu kolana biegacza należy zastosować się do poniższych zaleceń:
- Poprawa techniki ruchu
- Odpowiednio dobrane obciążenia treningowe
- Utrzymywanie prawidłowego balansu siły i długości mięśni
- Prawidłowa regeneracja potreningowa.